Forskere testet om havrebrød beriket med kostfiber hadde noe å si for blodsukkeret

Deltagerne i en studie fikk et fiberrikt havrebrød, som erstatning for vanlig brød. Hva ble resultatet?

  • Tekst: Ingrid Ovidie Lydersen Hagerup
  • Foto/illustrasjon: Colourbox

Å ha god kontroll på blodsukkeret gjennom å spise sunt kan være viktig for å redusere risikoen for utviklingen av type 2-diabetes, ifølge Diabetesforbundet

Høyt kolesterol kan gi økt risiko for hjerte- og karsykdommer.

Tidligere studier har vist at betaglukaner, en type kostfiber som blant annet finnes i havre, kan redusere blodsukker og kolesterolnivåer.

Forskere utviklet derfor et havrebrød beriket med betaglukaner. Dette ga de til 200 deltagere i en periode over 16 uker.

– Vi ønsket å teste om enkelt skifte i kosthold kunne gi målbare helseeffekter i hverdagen, sier førsteamaneunsis Hanne Rosendahl-Riise ved Klinisk institutt 1, Universitetet i Bergen.

Kontroll av blodsukker

Deltagerne i studien hadde alle en forhøyet risiko å utvikle diabetes type 2 og var fra Tyskland, Norge og Sverige. 

Under forsøksperioden kunne deltagerne spise så mye av «studiebrødet» som de ville.

– Dette var viktig for å forsøke å etterligne så vanlige forhold som mulig, sier Rosendahl-Riise.

Forskerne tok blodprøver av deltagerne både før og etter kostholdsendringen. 

De undersøkte om det var effekt på langtidsblodsukkeret, det fastende blodsukkeret, insulinnivået eller fettstoffene i blodet til deltagerne:

De fant ingen vesentlige forbedringer.

– Å erstatte vanlig brød med et spesialutviklet havrebrød beriket med betaglukaner viser seg i vår studie å ikke gi i noen vesentlig forbedring i langtidsblodsukkerkontrollen hos personer med risiko for type 2-diabetes, sier Rosendahl-Riise.

Viktig med en helhetlig tilnærming til kosthold

Resultatene står i kontrast til tidligere effektstudier, som i sin tid ble godkjent av European Food Safety Authority (EFSA).

– Disse studiene viste at betaglukaner kan senke blodsukker etter måltider og kolesterolnivåer generelt. Vår studie fremhever imidlertid forskjellen mellom kontrollerte forskningsmiljøer og hvordan folk spiser i hverdagen, sier Rosendahl-Riise.

Hun mener at havrebrødet oppfylte EFSAs krav til betaglukan, men at effekten ble svekket fordi deltakerne spiste andre ting under forsøket. Studien understreker at det er viktig med en helhetlig tilnærming til kosthold fremfor å stole for mye på enkeltmatvarer.

– Funksjonelle matvarer som brød beriket med betaglukan kan fortsatt ha en plass i et sunt kosthold. For å oppnå reelle helseeffekter må man sannsynligvis gjøre større kostholdsendringer og etterleve dem over tid, sier hun.

Les artikkelen her: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/40571100/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *