Seminar: Er det trygt for kvinner med hjertefeil å få barn?

Stadig flere kvinner med medfødt hjertefeil føder barn i Norge. Seminar ved Senter for forskning på hjertesykdom hos kvinner. Innleder: Lege og PhD Marit Sandberg skal fortelle oss hvordan det går med mor og barn.

Svangerskapet påvirker hele kroppen, og både hjerte og blodomløpet går gjennom store endringer. På mange måter kan et svangerskap ses på som en stresstest for kvinnekroppen. I Norge ser vi en økning i kvinner med medfødt hjertefeil som føder barn. Dette skyldes både bedre teknologi til å oppdage hjertefeilene, og at kvinnene har en livskvalitet som gjør at graviditet er aktuelt. Får disse kvinnene barn på linje med andre, og hvordan går det med mor og barn? 

Marit Sandberg har brukt norske registerdata for å samle erfaringer fra svangerskap og fødsel hos 6000 kvinner med hjertefeil.

Alle er velkommen!


Marit Sandberg er spesialist i kvinnesykdommer og gynekologi og ansatt som overlege ved Kvinneklinikken, Haukeland Universitetssykehus. Hun er en usedvanlig god kunnskapsformidler. Dette fikk vi bevist høsten 2024 da hun vant Forsker Grand Prix i Bergen. Foto/ill.: Per Olav Søvberg

Marit Sandberg er spesialist i kvinnesykdommer og gynekologi og ansatt som overlege ved Kvinneklinikken, Haukeland Universitetssykehus. Hun er en usedvanlig god kunnskapsformidler. Dette fikk vi bevist høsten 2024 da hun vant Forsker Grand Prix i Bergen. Foto/ill.: Per Olav Søvberg.

Mer informasjon om seminaret finner du her: Er det trygt for kvinner med hjertefeil å få barn? | Senter for forskning på hjertesykdom hos kvinner | UiB.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *